Wyszukiwarka
Aby móc zapisać się na spotkanie, musisz się zalogować.

Jak inwestować bez środków unijnych? [ZAKOŃCZONE]

Opis spotkania

Najnowsze spotkanie to już kolejny, czwarty temat podjęty przez Akademię Wójta. Dotychczas w spotkaniach uczestniczyło około 100 przedstawicieli władz samorządowych, a sygnały przez nas otrzymane wskazują na przydatność wiedzy i pomysłów prezentowanych w czasie zajęć, wartszatów i dyskusji. Akademia to przede wszystkim wymiana wiedzy i pomysłów samorządowców, wsparta doświadczeniem ekspertów Fundacji Wspomagania Wsi.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na temat finansowania inwestycji bez środków unijnych? Ponieważ liczne przykłady wskazują, że jest to narastający problem dla budżetów gminnych. Finansowanie i utrzymanie projektów z kredytów bankowych staje się coraz bardziej ryzykowane z uwagi na rosnące zadłużenie samorządów. Potrzebne są tutaj inne źródła finansowania.

Oprócz bliższemu przyjrzeniu się kwestiom finansowym naszą uwagę skupimy także na sztuce autoprezentacji – tak potrzebnej w codziennej pracy samorządowców. 

UWAGA: WYBÓR TERMINU SPOTKANIA MOŻLIWY JEST PO ZAREJESTROWANIU SIĘ W SERWISIE W PANELU LOGOWANIA. Po rejestracji otrzymają Państwo maila potwierdzającego, a po powtórnym zalogowaniu będzie możliwe wybranie terminu.

 

Harmonogram spotkania 

 

Dzień pierwszy

 

Prowadzący

17.00 – 19.00

Panel otwierający spotkanie, prezentacja samorządów

  Jacek Pietrusiak

19.00 – 21.00

Kolacja

 

21.00 - …

Spacer po Płocku dla chętnych

  Jacek Pietrusiak

 

 

 

Dzień drugi

 

 

07.00 – 09.00

Śniadanie

 

09.00 – 10.00

Skąd wziąć fundusze na utrzymanie starych i realizację     nowych inwestycji – źródła finansowania inwestycji, nowe fundusze czy oszczędności?

  Wiesława Kwiatkowska

10.00 – 11.30

Przykłady z gmin – zapraszamy wybrane gminy do      podzielenia się swoimi doświadczeniami

 

 

11.30 - 12.00

Przerwa na kawę

 

12.00 – 14.00

Partnerstwo publiczno-prywatne, stan prawny, przykłady

 Arkadiusz Godula

14.00 – 15.00

Obiad

 

15.00 – 17.00

Korzyści z rozwoju przedsiębiorczości na wsi?

  Marzena Łotys

17.00 – 21.00

Sztuka autoprezentacji – warsztaty z psychologiem

  Marzena Łotys

 

Przerwa na kawę i kolacja w trakcie warsztatów

 

 

 

 

Dzień trzeci

 

 

08.00 – 09.00

Śniadanie

 

09.00 – 11.00

Nowe wskaźniki zadłużenia i ich znaczenie dla finansów jst

 Dariusz Korczakowski

11.00 – 12.30

Zakończenie

 

12.30 - …

Obiad

 

 

Miejsce

Płock, Hotel Starzyński, ul. Piekarska 1

Opis wykładów

  • Skąd wziąć fundusze na utrzymanie starych i realizację nowych inwestycji – źródła finansowania inwestycji, nowe fundusze czy oszczędności? Plany Unii Europejskiej na najbliższe lata, finansowanie poprzez kredyt lub partnerstwo publiczno-prywatne.

  • PPP - aktualny stan prawny, przykłady, jak uniknąć kłopotów?

  • Korzyści z rozwoju przedsiębiorczości na wsi. Celem warsztatu jest pokazanie w jaki sposób władze samorządowe mogą wspierać promocję przedsiębiorczości różnych grup mieszkańców gminy (na podstawie programu edukacji finansowej Fundacji Wspomagania Wsi, warsztat współfinansowany przez Narodowy Bank Polski).

  • Sztuka autoprezentacji. Celem warsztatu jest zwiększenie umiejętności uczestników w zakresie technik wywierania wpływu społecznego. Warsztat obejmuje praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem kamery, symulacje spotkań z różnymi grupami mieszkańców. 

  • Nowe wskaźniki zadłużenia i ich znaczenie dla finansów jednostek samorządu terytorialnego. Celem zajęć będzie analiza nowych wskaźników (rozbicie ich na czynniki pierwsze, wskazanie jakie dokładnie elementy mają na nie wpływ), omówienie skutków wskaźników (nie tylko wynikających z ich przekroczenia), a także wskazanie tych elementów i narzędzi, które mają wpływ na poprawę wskaźników (w tym krótka charakterystykę instrumentów finansowych).

Specjaliści

Wiesława Kwiatkowska
Marzena Łotys
Akadiusz Godula
Dariusz Korczakowski
 

WITRYNA WIEJSKA

 

WSZECHNICA

 

INTERNET NA WSI

www.internetnawsi.pl

Informacje i poradniki przydatne w rozwijaniu Internetu na wsi.

 

ATLAS WSI

Internetowa encyklopedia wsi tworzona przez Internautów.